Pregnant woman excercises with gymnastic ball

Dlaczego kręgosłup boli?

Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym lub lędźwiowym dotyka rok rocznie miliony osób na całym świecie. Często problemy z kręgosłupem uniemożliwiają normalne funkcjonowanie przez wiele tygodni a nawet miesięcy.

Dlaczego kręgosłup boli?

Oczywiście istnieje wiele przyczyn bólów kręgosłupa, najbardziej powszechną jest jednak uszkodzenie dysku (krążka międzykręgowego).Krążki międzykręgowe to struktury występujące między wszystkimi kręgami począwszy od drugiego kręgu szyjnego aż do ostatniego kręgu lędźwiowego- ostatni dysk znajduje się pomiędzy piątym czyli ostatnim kręgiem lędźwiowym i kością krzyżową. Dyski pełnią funkcje amortyzatorów przenoszących obciążenia i umożliwiających niewielkie ruchy poszczególnych kręgów składające się na ruch całego kręgosłupa . Dzięki nim zginamy się do przodu, na boki, prostujemy się i odginamy w tył.

Przyczyny uszkodzeń dysku

Główną przyczyną uszkodzeń dysków są powtarzające się przeciążenia. Nie mamy tu na myśli tylko i wyłącznie dźwigania ciężkich przedmiotów czy intensywny wysiłek fizyczny. Z przeciążeniami mamy do czynienia również w trakcie zbyt częstego przyjmowania pozycji zgięciowych np. wygięcie kregosłupa w odcinku szyjnym podczas wielogodzinnej pracy przy komputerze. Nasz kręgosłup został skonstruowany tak, że najlepiej funkcjonuje gdy odcinek szyjny i lędźwiowy znajduje się w lekkim przeproście w tył, a nie – w zgięciu w przód. Dlatego jeśli w ciągu dnia często się pochylamy i zginamy, niepoprawnie siedzimy w pracy i w samochodzie, a w nocy śpimy na boku z przygiętymi do brzucha nogami doprowadzamy do narastającym przeciążeń dysków i następowego ich uszkodzenia.

Dr Sapporo